Co bude rok 2018 chtít po logistice?

Na úvod roku je třeba sice bilancovat rok předchozí, ale mnohem důležitější je dívat se dopředu. Obzvláště v oboru tak dynamickém, jakým je obor logistiky. Ročně projde Logistickou akademií stovky praktikujících logistiků a zároveň mimo školení děláme i mnoho projektů uvnitř firem. Takže kam kráčí logistika v roce 2018?

Zveřejněno
23
Leden 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Flexibilita a spolehlivost – to jsou stále sílící požadavky na současnou logistiku!

Přitom zabezpečit jedno komplikuje druhé. Tento rozpor nijak triviálně zvládnout nelze. Řešení musí být stále více sofistikovaná a to se neobejde bez vzdělaných lidí.

Trendy v logistice 2018

Zvyšování kvalifikace už NE jen jako laterální činnost

Není čas na zvyšování kvalifikace, „bo se musi robit“? Je jednoduché hovořit, že není čas brousit pilu, protože musíme řezat. Ale málokomu už dochází, že se pak toho i méně nařeže. Ulehčit si práci, dosahovat lepších výsledků, získat lepší pozici na trhu práce a zároveň se zbavit stereotypu prostě bez zvyšování kvalifikace personálu není možné.

V rozhovoru publikovaném v minulém roce jsem uvedl, že praxe vždy teorii dost válcuje, respektive v běžném (a často hektickém) provozu na ni není dost času. Spojení teorie a praxe je však naším největším zájmem a také nejsilnější devizou. Tato kombinace podložená certifikátem z Logistické akademie totiž otevírá dveře nejen k získání zajímavých pracovních pozic, ale také k prezentaci výsledků své práce na logistických konferencích a dalších odborných akcích. Začlenění do komunity, která je nositelem toho nejlepšího know-how, člověka výrazně posune. A to už stojí minimálně za zvážení.

Včasnost bude nezbytností

Včasnost dodávek přestane být konkurenční výhodou – stane se nezbytností! Když má dodavatelský plán nedostatky a produkty k zákazníkům nedorazí včas, a navíc se tak stane opakovaně, krize je na obzoru. Klient svou nespokojenost netají. Takže nejen, že už více nenakoupí on, ale může vytvořit i širší negativní reklamu.

Věčný boj s chybovostí

Víme, že „chybovat je lidské“. Velké očekávání v tomto směru máme od digitalizace procesů a aplikace umělé inteligence. V říjnu předešlého roku jsem zmínil 6 změn, které přinese umělá inteligence do oblasti skladování, kde je i část věnovaná zbytečně zveličenému strachu ze ztráty pracovního místa.

Omezení fluktuace personálu

Fluktuace personálu je v současném období celkového nedostatku pracovních sil o to bolavější. Blízkost konkurence v průmyslových zónách fluktuaci jenom nahrává. Co s tím? Určitě nejde jen o peníze, ale o všechny další benefity. Mezi nimi hrají silnou roli vztahy v pracovním kolektivu a perspektiva profesního růstu … a to jsme opět u vzdělávání.

Nestojí nás ta logistika příliš?

Otázka, na kterou zná odpověď logistický controlling. Stojí za tím umění vyčíslit náklady firemních logistických procesů, vyhodnocování rentability logistických nákladů a nastavení vhodných regulačních opatření. Controlling musí odpovědět na otázku růstu či poklesu produktivity logistiky. Neovládáme-li controlling, nejsme schopni stanovit přidanou hodnotu jednotlivých logistických procesů. Není výjimkou, že je controlling zaměňován s reportingem. Přitom rozdíl mezi nimi je zásadní. Chceme v tom pomoci a proto i v roce 2018 je pro zájemce připraven kurz Controlling logistických nákladů a tvorba KPI.

Radostná zpráva na závěr: čistokrevná logistika má své studenty

4. září 2017 začalo první středoškolské studium logistiky v našem regionu a bude pokračovat i v roce 2018 a letech následujících. V Karviné otevřela Střední škola techniky a služeb maturitní obor LOGISTIKA. Do prvního ročníku nastoupilo 22 studentů. Všeobecně je odborníků na poli logistiky stálý nedostatek, proto karvinskou střední školu budeme všemožně podporovat.