Dominika Mindášová o vzdělávání v logistice

Už od roku 2013 stojí v pozadí logistického vzdělávání v Logistické akademii. Organizuje, připravuje a stará se o to, aby všechno fungovalo. Rovněž vybírá nová témata a lektory, kteří logistické vzdělávání šíří skrze Logistickou akademii dále. Řeč je o Dominice Mindášové, ředitelce Logistické akademie a tímto bychom vám ji rádi představili.

Zveřejněno
15
Únor 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Už od roku 2013 stojí v pozadí logistického vzdělávání v Logistické akademii. Organizuje, připravuje a stará se o to, aby všechno fungovalo. Rovněž vybírá nová témata a lektory, kteří logistické vzdělávání šíří skrze Logistickou akademii dále. Dominika Mindášová logistikou zkrátka žije. Jaké byly její začátky v Logistické akademii, co má společného s Logistics Ride a co nám prozradila sama o sobě? Čtěte s námi.

Dominika Mindášová z Logistická akademie

Logistická akademie pod taktovkou Dominiky Mindášové

Začátky Dominiky v Logistické akademii byly o velké samostatnosti. Pozice výkonné ředitelky navíc s sebou nese také mnoho zodpovědnosti a disciplíny. Byla to výzva a Dominika se do ní pustila po hlavě. Procesům dala řád a fungování akademie nastavila k obrazu svému. A výsledky jsou znát. Co se během jejího působení v Logistické akademii nejvíce změnilo a na co je nejvíce pyšná?

„Prvý polrok bol dosť náročný, pretože som dostala počítač, mobil, CRM a mala som začať fungovať. V LA to nejako fungovalo, ale v podstate extra systém tu nebol zabehnutý. Čo bola výhoda, ale aj nevýhoda. Postupne som si vytvorila a nastavila postupy a všetkému som dala určitý řád. Dôležitým nástrojom pre našu prácu je CRM od spoločnosti RAYNET – ktorý je špičkový a prácu nám veľmi uľahčuje. Veľké zmeny nastali až cca rok po mojom príchode kedy ten môj „systém“ už bol nejakým spôsobom zabehnutý a všetko fungovalo ako má. Určite sa ale snažíme a učíme s príchodom rôznych situácií všetko vylepšovať a každým rokom sa posúvame dopredu.“

Přibližně rok po nástupu do funkce se Dominika Mindášová rozhodla spolupracovat s marketingovou agenturou Digitaal.cz (dříve působil Jiří jako majitel v jiné agentuře). Propagaci si vzal na starosti Jiří Kratochvíl a nastavil celý chod marketingu, který úspěšně funguje až do dnes. To byla velká změna, která pomohla Logistické akademii ve zviditelnění a vybudování ještě lepšího jména.

Fungování Logistické akademie

Kde se berou kvalifikovaní a výborní lektoři, které Logistická akademie má? Ty vybírá právě Dominika. Velmi nápomocná je jí v tomto směru spolupráce s Komorou logistických auditorů. Lektory si rovněž vybírá i z řad absolventů akademie. Mezi nejdéle působící logistiky, kteří vedou kurzy v Logistické akademii, patří Jaroslav Bazala (zakládající člen KLA & Logistické akademie a president Logistické akademie), Leo Tvrdoň, Petr Sysel nebo Radim Lenort.

Proč je potřeba se vzdělávat v oboru logistiky

Logistika je jeden z nejrychleji se rozvíjejících oborů a vzdělávání je cestou, jak se jeho tempu přizpůsobit.

„Myslím, že vzdelávať sa, je vo všeobecnosti potrebné a dôležité, aby sme sa osobnostne posúvali ďalej a ďalej. A prečo práve v oboru logistika? Pretože pre mňa Logistika znamená určitý systém poriadok, řád a odrazu mi všetko dáva zmysel. Myslím, že to je dôležité jak v súkromnom, tak aj v pracovanom živote. Preto sa mi tak páčilo v Japonsku, sú mojím logistickým vzorom.“

V logistickém vzdělávání už více táhne specializace

„Už nemusíme toľko školiť základy a v súvislosti s novými technológiami sa musíme viac špecializovať. Škála znalosti bez ktorých sa logistík neobejde je široká z oblasti technických i ekonomických věd. Čo ale zostáva najdôležitejšie je selský rozum a praxe!“, odpověděla Dominika Mindášová na otázku Bez jakých znalostí a dovedností se v současné době úspěšný logistik neobejde.

Proč absolvovat Logistickou akademii

„Otvára nové možnosti sebarealizácie a čo je také podstatné, zvyšuje sa cena absolventov na trhu práce.“

Kurzy vs. studium logistiky

Pro absolvování jednotlivých kurzů a seminářů v rámci Logistické akademie není potřeba mít znalostní základy. Může se jich zúčastnit jak začátečník, tak zkušený logistik, který se chce seznámit s novými trendy a posunout se ve svém profesním životě. A pokud chcete dosáhnout certifikace, je nutná praxe min. 3 roky v oboru, protože v závěru musí studenti obhajovat reálný projekt z vlastní praxe, na kterém sami pracovali.

Každý logistik musí vedle tohoto reálného projektu vypracovat ještě 9 testů (splnit 9 předmětů) s úspěšností minimálně na 67 %. Studenti se však nemusí bát. „Hoci to môže vyzerať veľmi náročne, v priebehu celého štúdia našim frekventantom pomáhame. Certifikáty zadarmo nedávame, vďaka kontinuálnemu vedenie je vypracovanie záverečnej práce a jej obhajoba ľahšie.“ uvedla Dominika. Mezi úspěšné absolventy, kterým titul z Logistické akademie pomohl, patří například Jozef Holop, Ivo Köhler, Igor Rod či Halka Kračmerová.

Novinky v logistickém vzdělávání

Nově se logistici mohou těšit na 4 vzdělávací moduly v rámci kurzu Štíhlá logistika hrou, který vedou špičkoví odborníci ve svém oboru – Petr Jalůvka a Jan Šlajer. Zde si kurzanti mohou vyzkoušet, jak implementovat štíhlost do výroby i logistiky formou simulačních her, což výrazně zvyšuje pochopení celého principu. Prostě, minimum teorie a důraz na praxi a vlastní zkušenost.

Logistics Ride, netradiční logistická událost

Ač je tady Logistics Ride krátce, konala se teprve dvakrát, stihla si už tato výjimečná konference logistiků pro logistiky vybudovat značné publikum. To především proto, že se nejedná o nic nezáživného, naopak, je to skutečná jízda logistikou. Případové studie, projekty z praxe a rady a tipy od profesionálních logistiků vás nenechají na pochybách, že odejdete s pocitem obohacení – jak novými znalostmi, tak kontakty z oboru.

Právě Dominika Mindášová stála u zrodu Logistics Ride a prozradila nám, co vedlo ke vzniku této mimořádné konference. „Zúčastnili sme sa rôznych konferencii, zistili sme, že logistici majú možnosť sa zúčastniť „klasických“ konferencií zameraných na logistiku. My sme chceli pripraviť akciu alternatívnu, kde by okrem odborného vyžitia sa mohli logistici aj trochu baviť,“ uvedla Dominika, a my jen doplňujeme, že když dorazíte, bavit se skutečně budete, na akci vás totiž čeká jak vydatný networking, tak velká logistická afterparty.

Třetí ročník Logistics Ride se bude konat 19.–20. 4. 2018 v ocelovém srdci Ostravy – v Dolní oblasti Vítkovic. I tentokrát bude laťka nastavena velmi vysoko a účastníci se mohou těšit na kvalitní přednášky a příjemnou atmosféru.

Medailonek Dominiky Mindášové

Ing. Dominika Mindášová, Ph.D. vystudovala obor Ekonomika a řízení nerostných surovin na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a poté pokračovala v doktorském studiu v oboru Řízení průmyslových systémů, kde obhájila disertační práci na téma Rozhodující faktory pro uplatnění logistického řízení v rámci organizační struktury průmyslového podniku. Právě zde a v Logistické akademii si poprvé přičichla k logistice.

Na Logistické akademii, kde je ředitelkou již pět let, ji nejvíce baví práce s lidmi, poznávání nových lidí a firem a to, že se v žádném případě nejedná o stereotypní práci.

Ve volném čase ji najdete především na cestách, protože velmi ráda poznává nová místa. Vedle toho sportuje a nezapomíná ani na své blízké, se kterými tráví čas.

Absolventům a budoucím studentům Logistické akademie do nového roku 2018 přeje hlavně zdraví, odvahu a pevnou vůli.