Jak zajistit, že bude před Vánoci logistika šlapat jako hodinky?

To, že prodáváte skvělý produkt ještě neznamená, že budou vaši zákazníci spokojeni. Před Vánoci je totiž obzvláště důležité včasné doručení. Jinak jdou totiž lidé pryč...

Zveřejněno
07
Prosinec 2017
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

To, že prodáváte skvělý produkt ještě neznamená, že budou vaši zákazníci spokojeni. Před Vánoci je totiž obzvláště důležité včasné doručení. Jinak jdou totiž lidé pryč. A nestanou se nakupujícími na vašem e-shopu, ale u vaší konkurence. V předvánočním čase stačí skutečně málo, aby se nákup neuskutečnil nebo aby byl zákazník nespokojený. Vánoční sezóna je každý rok takovou zkouškou ohněm pro e-shopy a vůbec všechny prodejce. Nákup dárků prověří až na dřeň možnosti skladů i informační systém obchodu. Takže, jak to všechno logisticky zvládnout?

Nákupní horečka před Vánoci prověří vaši logistiku

Umění co nejpřesnějšího předvídání

Jak jsme si řekli v našem minulém článku Logistika si s analytickou tyká, data jsou velmi důležitá, především v době Vánoc. V tomto čase je už ale musíme mít připravená. Vánoční sezóna obvykle začíná už v září, ale příprava na další Vánoce by měla být celoroční a měla by začít hned začátkem roku.

Pro získání potřebných dat můžeme sáhnout do stejného období v minulém roce. To nám hezky napoví, kdy množství objednávek začíná prudce stoupat a kdy musíme být na 100 % připraveni. Každý rok je to podobné, jen to chce umět odhadnout, o které produkty bude právě v tomto roce největší zájem.

"Sledujte proto důkladně trendy v oboru a zájem vašich zákazníků už během celého roku. Z dat se zaměřujte na preference, nákupní historii, četnost a místa nákupu nebo ochotu platit za urychlené dodání. Ty vám v předvídání hodně pomohou. V každém případě si však vezměte poučení z toho, co se v minulém roce povedlo a co naopak ne," říká Jaroslav Bazala z Logistické akademie.

Skvěle zvládnuté skladování

Logistika dostává před Vánoci pořádný zápřah, takže se určitě vyplatí nabrat nové pracovní síly především do skladu. I když se neustále hovoří o nástupu robotizace a automatizace, rychlé nalezení a přichystání objednaného zboží a výběr vhodné krabice či obalového materiálu umí stále nejlépe lidé. Ovšem tím neříkáme, že automatizace v plné síle nenastoupí. Samoobslužné technologie jsou jen pořád velice drahé a některé práce nemůže robot dělat vůbec..

V minulých týdnech jsme si mohli skladování před Vánoci nanečisto otestovat. Proběhl totiž Black Friday a v mnohým firmách, jako je například Alza.cz, se v těchto dnech rapidně zvedly objednávky. Tím si vyzkoušeli, zda jsou na Vánoce dobře připraveni.

Rozhození sítí vás může zachránit

Zejména před Vánoci se vám vyplatí mít co nejvíce logistických partnerů, dopravců. Když je totiž některý přehlcený, můžete přesunout objednávky jinam a vaši zákazníci nepřijdou k úhoně.

A není síť jako síť. I vlastní informační systém je velkou výhodou, protože si vše můžete přizpůsobit na míru a každou svou myšlenku ihned převést do praxe. Vyhnete se tak dlouhému čekání na implementaci, kterou má zajistit poskytovatel „krabicového“ řešení. Do vývoje vlastního řešení je potřeba investovat nemalé peníze, ale výsledek záhy přinese své ovoce. Že vás těsně před Vánoci napadne vytvoření speciálního voucheru? Žádný problém. Stačí zručný programátor a vouchery mohou jít hned do prodeje.

Pozor na útoky

I když má být vánoční čas časem klidu a pohody, bohužel tomu tak úplně není. Najdou se lotři, jejichž cílem je získat vaše citlivá data nebo vašim zákazníkům znemožnit nakupování. Dejte si pozor a důkladně se chraňte před útoky. Stačí totiž drobná skulinka a celé vaše vánoční nadšení se může zhroutit jako domeček z karet.

Ale vy si s tím jistě poradíte! ;)

Studujte logistiku a pozvedněte vaší logistiku na vyšší level