Last-Mile modely prý přinesou revoluci v logistice do roku 2025

Trocha čísel na úvod:

Podle nové analýzy s názvem „Ubran Logistics Opportunities – Last-Mile Innovation“ z pera Frost & Sullivan, přední světové společnosti zabývající se průzkumem trhu a konzultacemi, vzrostou globální výdaje na logistiku na 10,6 bilionu v roce 2020 a celých 70 % z této částky připadá na dopravu.

Zveřejněno
25
Červenec 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Trocha čísel na úvod:

Podle nové analýzy s názvem „Ubran Logistics Opportunities – Last-Mile Innovation“ z pera Frost & Sullivan, přední světové společnosti zabývající se průzkumem trhu a konzultacemi, vzrostou globální výdaje na logistiku na 10,6 bilionu v roce 2020 a celých 70 % z této částky připadá na dopravu.

Kolem dvou pětin celkových logistických nákladů se týká logistiky poslední míle a poskytovatelé jsou tak nuceni přicházet s novými inovativními přístupy pro dopravu zásilek mezi městy a v rámci měst.

Které modely najdou v logistice uplatnění?

Frost & Sullivan očekávají, že trh se bude rychle vyvíjet směrem k obchodování se zasilatelskými službami (brokering), doručování na požádání a autonomním technologiím, jako je využití dronů a doručovacích botů, kteří jsou sestrojeni pro dosahování vyšší efektivity při finálním řešení zásilek.

„Narůstání nákladů na logistiku poslední míle a změny zákaznických požadavků vedou obchodníky k revidování svých strategií a posunu směrem k novým obchodním modelům jako jsou boxy k vyzvedávání zásilek, doručení na vyžádání a autonomní systémy,“ uvádí Vijay Narayanan Natarajan, Senior Research Analyst ve Frost & Sullivan.

„A co víc, příliv start-upů v logistice přinesl celou řadu inovativních přístupů, které nejen poskytují hodnotu přinášející řešení na míru, ale také řeší neefektivnosti, kterých jsme dnes svědky,“ dodává Natarajan.

Jaké trendy a směry vývoje nás tedy čekají?

  • Digitální platformy pro obchodování s doručovacími kapacitami (brokering), které sníží nevytíženost o 8 až 10 %
  • Posun směrem k nízko emisním a bezemisním řešením, jako vozidla na alternativní pohon nebo jízdní kola
  • Strategický přístup k tvorbě městským distribučních center pro efektivnější řízení logistiky
  • Zaměření obchodníků na kompaktní uspořádání skladů a přenos produktů blíže k rostoucí městské zákaznické základně.

„Rychlý nárůst propojených technologií a dalších zdokonalení autonomních aplikací se mohou velmi dobře uplatnit v logistice v podobě doručovacích robotů a dronů a stát se tak budoucností městského a meziměstského doručování,“ uzavírá Archana Devi Vidyasekar, Visionary Innovation Global Research Manager ve Frost & Sullivan.