Marcela Serynová - Díky studiu jsme našli spoustu dalších možností #1

Dneska vám přinášíme první ze série dvou rozhovorů s Marcelou Serynovou. Logističkou z NH Trans a praxí v oboru několik desítek let. Zeptali jsme se na její každodenní logistické činnosti i to, proč začala v padesáti letech studovat logistiku.

Zveřejněno
02
Říjen 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Dobrý den, já se jmenuju Marcela Serynová a jsem jedním z frekventantů Logistické akademie. Rozhodla jsem se, že si studium na Logistické akademii dám jako dárek k 50. narozeninám a zároveň se podívám i na to, jak chápat logistiku po více než 30 letech studia.

Začala jsem studovat teoretickou část a v té době už jsem věděla, jaké si zvolím téma na praktickou část. Takže to pro mě bylo výborné, protože už jsem si zároveň zpracovávala částečně věci z konkrétního projektu. V rámci toho jsem řešila pro firmu, v které jsem pracovala 2 projekty. První byl “Využití logistického auditu pro snížení nákladů v externí logistice” a druhý byl “Použití metody vícekriteriální analýzy při posuzování výhodnosti druhu dopravy”. Při využití logistického auditu pro snížení nákladů v externí logistice jsem vlastně řešila snížení nákladů ve dvou pobočkách firmy Evras Vítkovice Steel s tím, že jsem poukazovala na změny v zátěžových proudech, v logistických procesech a v logistických postupech. Zároveň jsem navrhla řešení, které měla krátkodobé a dlouhodobé řešení nebo výsledky, které se projevily v krátkodobém a dlouhodobém horizontu.

Měla jsem motto projektu, které bylo “Hlavní materiálový tok je orientovaní na zákazníka a začíná u dodavatele”. Měla by být jednotná logistická strategie pro vývoz a dovoz. Měli bychom mít vždy stínové řešení, variantní stínové řešení materiálového toku a celé logistiky. A co je velmi důležité, že snížení ceny nesmí způsobit snížení bezpečnosti. Výsledkem toho bylo, že mezi jednotlivými pobočkami, které jsem posuzovala jsme našli spoustu řešení. Našli jsme to, že můžeme používat společný software pro silniční dopravu, můžeme vzájemně vytěžovat vozidla, můžeme používat jedného přístavného speditéra, spojit větší množství pro výhodnější pojištění. Bylo to velmi zajímavé.

Závěrem bylo pro mě nejdůležitější to, že jsem dokázala posuzovat ty logistické procesy sofistikovaním pohledem, který byl nezávislý. Dokázala jsem se dostat nad věc a dívat se na to způsobem úplně jinak, než předtím. Setkala jsem se v Logistické akademii s profesionáli, kterí byli velmi vstřícni, což není dneska úplně běžným jevem.