Robotika modernizuje svět poskytovatelů externích logistických služeb

Ukažme si několik příkladů, jak automatizace mění oblast logistiky:

Objednání zásilek e-mailem jako prémiová služba

Možnost vyžádat si vyzvednutí zásilky pomocí e-mailu poskytuje jako prémiovou službu poskytovatel logistických služeb Pitt Ohio. Aby mohl poskytovat tuto službu, bylo nutné nasadit speciální platformu, která představuje pracovníka zákaznického servisu. Chytrý softwarový robot extrahuje z příchozích emailových požadavků na dopravu detailní data, využívá je pro plánování jednotlivých úkonů a poté předává instrukce zákazníkovi i dopravci s využitím personalizovaných portálů pro každého z nich.

Zveřejněno
17
Červenec 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Ukažme si několik příkladů, jak automatizace mění oblast logistiky:

Objednání zásilek e-mailem jako prémiová služba

Možnost vyžádat si vyzvednutí zásilky pomocí e-mailu poskytuje jako prémiovou službu poskytovatel logistických služeb Pitt Ohio. Aby mohl poskytovat tuto službu, bylo nutné nasadit speciální platformu, která představuje pracovníka zákaznického servisu. Chytrý softwarový robot extrahuje z příchozích emailových požadavků na dopravu detailní data, využívá je pro plánování jednotlivých úkonů a poté předává instrukce zákazníkovi i dopravci s využitím personalizovaných portálů pro každého z nich. Zároveň jsou zpracovávány i všechny ostatní relevantní informace jako nákladní listy a faktury, což umožňuje kompletovat veškeré podklady v řádu sekund.

Zvyšování efektivity plánování a trekování zásilek

Crete Carrier Corp. Poskytuje nákladní kamionovou dopravu pro významné obchodní společnosti. Jak uvádí Matt Schnake, administrátor webové integrace Crete: „Zákazníci očekávají, že jejich zásilky doručíme bezpečně a včas. A plánování časového průběhu operací zde hraje klíčovou roli.“ Je třeba zpracovat velké množství dat, aby bylo možné určit, kolik kilometrů je třeba urazit, které vozy a personál jsou právě k dispozici a zda je zákazník schopen zásilku přijmout v době, kdy ji doručíme. Byl to personálně velmi náročný proces a s rostoucím objemem zakázek byl stále méně udržitelný.

Poslední čtyři roky jsou pro tuto činnost využíváni speciální roboti. Do procesu je zapojeno 400 robotů, kteří vykonají více než milion strojových operací za rok a odpracují více než 16 000 hodin. V současnosti je ve vývoji dalších 24 robotů. „Zaměstnáváme pouze 3 lidi pro dohled nad touto platformou, roboti se velice snadno konfigurují, a když začnou pracovat, poradí si už sami,“ uzavírá Schnake.

Aktualizace zakázek a trekování zásilek v reálném čase

Davies Turner je společnost zabývající se přepravou zásilek a logistikou. V současnosti do procesu zapojili téměř 100 robotů. „Vždy jsme se snažili patřit ke špičkovým poskytovatelům zákaznických služeb, ale vždy jsme věděli, že můžeme být ještě lepší,“ říká Darren Gurney, manažer logistických systémů v Davies Turner. Chtěli jsme být více proaktivní a poskytovat zákazníkům detailní přehled o stavu jejich zásilky v kteroukoli chvíli. Díky automatickému systému je trekování zásilek a přesný přehled o jejich stavu nyní realitou. Tato platforma také umožňuje trekování jednotlivých zařízení, pravidelné revize stavu zásob nebo automatické notifikace zákazníkům o čekajících nenaskladněných položkách.

Vývoj díky automatizaci

Je poměrně zřejmé, k jakým typům úloh se automatizované systémy hodí nejlépe – opakující se strukturované procesy zvyšující produktivitu práce. Využívání těchto systémů pomáhá logistickému podnikání dosahovat výrazně vyšší efektivity, zvyšovat úroveň zákaznického servisu a poskytnout zaměstnancům čas potřebný pro vývoj nových produktů a služeb pro zajištění růstu podniku.