Sdílená logistika = velké téma

Myšlenka sdílení zdrojů je lidskému společenství známá odjakživa. V globalizovaném světě však nabývá úplně nových rozměrů a to tím výrazněji, čím dostupnější jsou informace o existenci a využitelnosti těchto zdrojů. Ekonomické výhody společného sdílení zdrojů začínají být tak zjevné, že dokáží sblížit i jinak silnou konkurenci ke společnému postupu.

Zveřejněno
30
Listopad 2017
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Myšlenka sdílení zdrojů je lidskému společenství známá odjakživa. V globalizovaném světě však nabývá úplně nových rozměrů a to tím výrazněji, čím dostupnější jsou informace o existenci a využitelnosti těchto zdrojů. Ekonomické výhody společného sdílení zdrojů začínají být tak zjevné, že dokáží sblížit i jinak silnou konkurenci ke společnému postupu.

Sdílená logistika

Přirozeně – tak jako u každého nového fenoménu – také společné využívání zdrojů vytváří nové nároky na komunikaci mezi partnery a může dokonce narážet na legislativní bariéry.

Na stránkách Komory logistických auditorů (www.kla.cz) nalezneme k tématu sdélené logistiky tuto definici:

Sdílená logistika je užitečná strategie v rámci které spolupracuje více organizací a společně tvoří „model sdílení“. Tento model sdílení umožňuje partnerům spojit infrastrukturu, prostředky a technologie dodavatelského řetězce s cílem ve správném čase uspokojit nižší objemy objednávek s vynaložením co nejnižších nákladů.

Toto sloučení menších objednávek pomáhá optimalizovat způsob dopravy a snížit přebytečné kapacity. To vede ke snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti vašeho dodavatelského řetězce.

Jednoduše řečeno:

Hledáte další organizace, které pracují s nízkými objemy objednávek, abyste se mohli spojit a naplnili přebytečnou kapacitu na nákladním vozidle.

Tento přístup založený na spolupráci přináší vzájemný prospěch a posílení efektivity dodavatelského řetězce. Při zasílání objednávek na velké vzdálenosti se to skutečně vyplatí.

Lze očekávat, že skutečný boom sdílené logistiky je teprve před námi. Navíc je sdílená logistika součástí sdílené ekonomiky, tedy fenoménu, který může přenastavit samotné pojetí podnikání.

Server eLogistika píše toto:

Sdílená ekonomika vznikla z anglického sharing economy. Jde o model podnikání, který je postavený na pronájmu, výměnách anebo i sdílení majetku. Mezi nejběžnější formy sdílení majetku patří opakovaný pronájem nemovitostí v období, kdy je majitel nevyužívá, nebo sdílená doprava. Služby sdílené ekonomiky v Evropě generovaly v roce 2013 kolem 15 miliard USD a v roce 2025 by to mělo být již 335 miliard. V Česku se do budoucna odhaduje podíl kolem jednoho až dvou procent HDP. Služby sdílení nabízí například taxi aplikace Uber nebo Liftago, zprostředkovatel ubytování Airbnb a další.

A což teprve sdílení know-how ... to je pravá výzva pro Logistickou akademii.

Trendy v logistickém vzdělávání