Vladimíra Salvetová: Strhující jízda rané péče

„Je ráno a poradkyně rané péče nakládají do aut tašky napěchované hračkami, pomůckami, knížkami. Usedají za volant, startují a vyrážejí do měst, městeček i těch nejzapadlejších vesniček Moravskoslezského kraje za rodinami, které vychovávají dítě s postižením,“ popisuje práci Společnosti pro ranou péči ředitelka její ostravské pobočky. Vladimíra Salvetová vystoupí na Logistics Ride 2020 s tématem možná překvapivým.

Zveřejněno
31
Leden 2020
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

„Je ráno a poradkyně rané péče nakládají do aut tašky napěchované hračkami, pomůckami, knížkami. Usedají za volant, startují a vyrážejí do měst, městeček i těch nejzapadlejších vesniček Moravskoslezského kraje za rodinami, které vychovávají dítě s postižením,“ popisuje práci Společnosti pro ranou péči ředitelka její ostravské pobočky. Vladimíra Salvetová vystoupí na Logistics Ride 2020 s tématem možná překvapivým.

Už po několika minutách ale bude jasné, že logistika nekomerčního oboru a logistika výrobních podniků mají mnoho společného. „Jako my se inspirujeme v byznys světě, můžeme přinášet potřebné podněty do světa výroby a obchodu,“ zve na případovku On the road: Terénní služby rané péče, jak ji neznáte V. Salvetová.

Za pozornost účastníků Logistics Ride podle ní stojí z mnoha důvodů. Především jako inspirace: „Na první pohled se může zdát, že podpora rodin v náročné životní situaci je na hony vzdálená všem logistickým procesům výrobních a obchodních firem. Ale zdání klame. Stejně jako v byznyse, i my řešíme, jak dopravit odborníka na konkrétní místo v co nejkratším čase a s minimálními náklady. Zásadní rozdíl je v tom, že náš zákazník, tedy klientská rodina, za naši službu nic neplatí.“

Co na logistice Vladimíru Salvetovou fascinuje? V případě Společnosti pro ranou péči mluví o dobrodružství. Někdy administrativního rázu, jindy se odehrává přímo v domácnostech navštěvovaných rodin. „Jezdíme za zhruba stovkou rodin, kterým se narodilo dítě s vážným postižením zraku, z celého Moravskoslezského kraje. A naše zdroje jsou, kulantně řečeno, omezené. Hledat způsoby, jak pro každou z rodin zajistit potřebnou pomoc ve chvíli, kdy řeší zásadní životní změnu, je občas hodně dobrodružné.“

Cílem organizace je dopravit rodinám potřebné informace, kontakty, podporu, ale taky úsměv, sdílení, naději. A čas hraje zásadní roli. Je potřeba, aby se k rodinám po narození dítěte s vážným hendikepem dostala podpora co nejdříve. Do tří let věku jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují rozvíjet náhradní mechanismy i u dětí, jejichž vývoj v určitě oblasti vykazuje vážný hendikep.

„Zabýváme se logistikou entit, které jsou většinou nehmatatelné,“ říká Vladimíra Salvetová s tím, že mimo logistiku ji baví podporovat lidi při hledání jejich vlastních řešení a růstu. Proto se stala členkou Asociace integrativních koučů. „Miluji taky lesy a přírodu, je to můj zdroj pozitivní životní energie a cítím se být jejich součástí. Možná proto mě baví dlouhé procházky a všechno, co se dá dělat venku. Je to dost podobné - koučování a třeba sázení semínek do půdy – obojí je tvořivá činnost, při které vím, že žiji!“

Společnost pro ranou péči, z. s., je nestátní organizace poskytující odborné služby, podporu a pomoc rodinám, ve kterých se narodilo dítě se zrakovým, kombinovaným nebo jiným postižením. Prosazuje a hájí soustavu služeb a programů pro ohrožené děti, děti se zdravotním postižením a poskytuje rodině, dítěti i společnosti předpoklady sociálního začlenění.

Koupit jízdenku na Logistics Ride 2020