Od SCR-Indexu k SCR-Iniciativě

Krizové řízení nákupu a zvyšování odolnosti dodavatelského řetězce
Zveřejněno
03
Prosinec 2024
Sdílet
article-photo

Tak jako jinde i v logistice platí německé přísloví, že „ne každá změna je k lepšímu“. Celosvětové materiálové a zbožové toky, slibně nastartované probíhající globalizací, se v posledních letech zadrhly. Změny, ke kterým došlo, jsme už nečekali a krizové scénáře proto chyběly. Nákup – jedna z primárních oblastí logistiky – se pro většinu firem posunul do sféry krizového řízení. V terminologii kolem dodavatelských řetězců se pevně usadil termín „odolnost dodavatelského řetězce“ s anglickou zkratkou SCR (Supply Chain Resilience).

Ano, je vůči čemu posilovat odolnost: vůči hrozbám pandemickým, válečným kybernetickým, geopolitickým, a navíc ještě vůči sílícím přírodním katastrofám. V každé krizi je však také zárodek nového poznání, inovativních rozhodnutí a činů. Tento zárodek spočívá v lidské schopnosti identifikovat, diferencovat, vyhodnocovat … a následně tvořit, tj. přinášet řešení pro zmírnění nebo dokonce eliminaci následků krizí nebo ještě lépe – jejich předcházení.

Dva základní kroky k dosažení vysoké odolnosti dodavatelského řetězce již mají své ustálené pojmenování a především metodologii:

  1. krok analytický – Supply Chain Resilience Index (index odolnosti dodavatelského řetězce)
  2. krok syntetický – Supply Chain Resilience Initiative (iniciativa pro odolnost dodavatelského řetězce)

Na základě výsledků řady logistických auditů se lektorům Logistické akademie podařilo sestavit seminář Krizové řízení nákupu a zvyšování odolnosti dodavatelského řetězce, který oba výše zmíněné kroky obsahuje. Jeho ideální provedení je incompany a to formou workshopu, jehož výsledkem je konkrétní program realizace aktivit k výraznému posílení dodavatelského řetězce dané firmy.

To, co se oddělení nákupu může na začátku jevit jako těžko řešitelné (až nepřekonatelné), ukáže se na konci jako šance jít novou (odolnější) cestou.